מה זה Cache (זכרון מטמון), תוספי מטמון של וורדפרס ולמה צריך אותם

אחסון מטמון (caching) של וורדפרס יכולה להיות מסובכת וחלקכם עשויים אפילו לקרוא לזה משעמם. הניסיון להסביר את הפרטים של טכנולוגיה כה מורכבת עשוי לדרוש ספר שלם. עם זאת, אנו יכולים לפרק את הרעיון של caching על ידי השוואתו לבעיה מתמטית פשוטה.

מה זה 10 כפול 2? רוב האנשים יכולים לומר מיד שהתשובה היא 20. למה? כי הם שיננו את התשובה. למעשה, כנראה יש כמות מינימלית של חישוב שעובר על הראש שלהם. הדוגמא של שינון מסוג זה בהחלט מפשטת מידיי את הנושא של caching עבור אתרים, אך היא עוזרת לנו לדמיין כיצד התהליך עובד ומדוע ייתכן שתזדקקו לתוסף מטמון של וורדפרס.

האתר שלכם עשוי להיות מוצג עשרות פעמים בכל חודש. אולי אתם רואים מספרים אפילו גבוהים יותר, במאות, אלפים או מיליונים. בהתחשב בכך שהאתר שלכם מגיש ככל הנראה את אותו התוכן, או דומה, על בסיס קבוע, האם לא יהיה נחמד אם השרת יוכל לזכור את הקבצים האלה כדי להציג את האתר שלכם בכל פעם?

וכשזה מגיע לביצועי באינטרנט, cache לוורדפרס הוא רק אחד מאותם דברים שכל בעל אתר צריך להתמודד איתם בשלב זה או אחר. אנחנו אוהבים וורדפרס, אבל זו בהחלט לא הפלטפורמה המהירה ביותר, במיוחד אם תשוו אותה לאתר סטטי לחלוטין. אחת הסיבות לכך היא פשוט בגלל שהוא בנוי על PHP שיכול לבצע דברים במהירות מוגבלת. ראינו כמה שיפורים מסיביים עם PHP 8.0 ו-PHP 8.1, אבל אם אתם לא שומרים את המטמון (cach) של את האתר שלכם כראוי, אתם כנראה תגיעו למגבלות הללו מהר יותר.

הסבר קצר על מטמון Caching

בקיצור, כל דף אינטרנט שמבקר באתר שלכם דורש בקשה לשרת, עיבוד על ידי אותו שרת (כולל שאילתות במסד הנתונים), ולאחר מכן תוצאה סופית שנשלחת מהשרת לדפדפן של המשתמש.

התוצאה המתקבלת היא האתר שלכם, עם כל הקבצים והאלמנטים שגורמים לו להיראות כמו שהוא נראה. לדוגמה, ייתכן שיש לכם כותרת, תמונות, תפריט ובלוג. מכיוון שהשרת צריך לעבד את כל הבקשות הללו, לוקח קצת זמן עד שדף האינטרנט המלא נמסר למשתמש – במיוחד כשמדובר על אתרים מגושמים או גדולים יותר.

זה המקום שבו תוסף מטמון וורדפרס נכנס לפעולה!

תוסף המטמון אומר לשרת לאחסן כמות מסויימת של קבצים בדיסק של השרת או ב-RAM, בהתאם לתצורה. לכן, הוא יכול לזכור ולשכפל את אותו תוכן שהוא הגיש בעבר.

כתוצאה מכך, עמודי האתר שלכם נטענים הרבה יותר מהר, ישירות מהמטמון. בעיקרון, שמירה במטמון מפחיתה את כמות העבודה הנדרשת ליצירת תצוגת עמוד.

סוגים של WordPress Cache

עכשיו בואו נצלול לסוגים של מטמון וורדפרס שתתקלו בו על בסיס קבוע. כשתבינו מה עושה כל שכבת מטמון תוכלו לפתור בעיות הקשורות לכך ותבטיח שהאתר יפעל בצורה טובה יותר.

מטמון קוד בייט Bytecode Cache

מטמון Bytecode מאחסן קוד PHP מקומפל (compiled), כך שבפעם הבאה שהוא בשימוש ניתן לדלג על שלב הקימפול.

כאשר קובץ PHP או סקריפט מעובדים, תחילה יש לבצע תהליך קימפול אותם ל-Opcode הניתן לקריאה במכונה. מה ש-OPcache עושה הוא לאחסן את ה-opcode שהומר כך ש-PHP יוכל לדלג על שלב הקימפול בפעם הבאה שיש צורך בקובץ או סקריפט ספציפיים. שימוש ב-OPcache משפר משמעותית את הביצועים של PHP. עם זאת, המשמעות היא ששינויים בקבצי PHP אינם באים לידי ביטוי מיד.

קראו עוד על האופן שבו OPcache מאיץ יישומי PHP.

מטמון אובייקט Object Cache

Object Cache מאחסן את התוצאות של שאילתות מסד נתונים כך שבפעם הבאה שיש צורך בנתון זה, ניתן יהיה להעביר אותו מהמטמון מבלי לבצע שאילתות במסד הנתונים. דבר זה מאיץ את זמני ביצוע ה-PHP ומפחית את העומס על מסד הנתונים של אתר הוורדפרס שלכם.

לוורדפרס יש מטמון אובייקטים מובנה: WP_Object_Cache. עם זאת, Object Cache זה מאחסן רק אובייקטים עבור טעינת עמוד בודדת. מטרת המטמון היא לוודא שמסד הנתונים לא יבוצע באותו אופן בדיוק, מספר פעמים במהלך טעינת עמוד בודדת. עם זאת, לא נעשה שימוש באובייקטים המאוחסנים במטמון לאחר טעינת עמוד בודדת זו. למרות שזו תכונה שימושית בוורדפרס, אחסון אובייקטים במטמון הוא הרבה יותר חזק אם ניתן להשתמש באובייקטי המטמון בין טעינות דפים מרובות.

אפשר לשנות התנהגות זו ולהשתמש מחדש באובייקטים המאוחסנים במטמון עבור טעינות דפים מרובות על ידי מעבר מ-Object Cache המובנה של וורדפרס לפתרון חיצוני. זה נעשה על ידי שחרור סקריפט מטמון לתוך הספרייה /wp-content/. ישנן אפשרויות Object Cache מבוססות תוספים. ספקי אחסון (כגון: Rocket.net, CloudWays ו-Kinsta) מספקים תוסף זה כולל ניהול המטמון בצד השרת לקבלת ביצוע אופטימלי.

מטמון עמודים Page Cache

שמירה במטמון של העמודים מאחסנת את כל ה-HTML של העמוד, כך שצפיות הבאות של העמוד יהיו זמינות מבלי ש-WordPress יצטרך ליצור את העמוד מחדש.

כאשר אתם טוענים אתר וורדפרס, וורדפרס צריך לעבד מספר רב של קבצי PHP ולבצע שאילתות במסד הנתונים מספר פעמים. עבור דפים שאינם מתעדכנים כל הזמן, זה בזבוז של מאמץ. הרבה יותר יעיל ליצור כל דף פעם אחת בלבד, ואז לאחסן את הדף הזה במטמון ולהציגו ישירות למבקרים הבאים. זה מה שעושה Page Cache.

היתרונות של Page Cache כוללים:

 • טעינת דפים הרבה יותר מהירה.
 • עומסי שרת מופחתים באופן דרמטי והיכולת להתמודד עם יותר תעבורה בזמן נתון כתוצאה מכך.

מטמון CDN Cache

CDN Cache מאחסן קבצי אתר (כגון JavaScript, CSS וקובצי מדיה) ב-Content Delivery Network (רשת אספקת תוכן) למסירה מהירה יותר עבור משתמשים המרוחקים גיאוגרפית ממיקום השרת המאחסן. כאשר מישהו מנסה להגיע לאתר שלכם, הקבצים האלה נמסרים מה-CDN ולא חייבים להיות מועברים מהשרת המאחסן את האתר בפועל.
קראו עוד על ספקי האחסון המומלצים שלנו המספקים CDN בחבילות שלהם.

רשת אספקת תוכן (CDN) מציעה שני יתרונות עיקריים:

 • הקטנת משאבי השרת הנדרשים לטעינת אתר אינטרנט. מכיוון שה-CDN עושה את העבודה של אספקת הקבצים הסטטיים (כגון JavaScript, CSS וקובצי מדיה).
 • מאפשר אספקת משאבים בפריסה כלל עולמית, ומאיץ את ביצועי האתר עבור משתמשים שנמצאים רחוק גיאוגרפית מהשרת המקורי המאחסן את האתר.

ישנם שני סוגים בסיסיים של CDN: כאלה שהם CDN סטנדרטיים ואלה שמציעים CDN יחד עם תכונות אבטחה. כמה דוגמאות נפוצות של כל אחת מהן כוללות:

 • CDN סטנדרטי: Stackpath, CloudFront.
 • CDN + אבטחה: Kinsta CDN ,Cloudflare, Sucuri, Akamai.

הסוג הראשון של CDN מוגדר על ידי יצירת כתובות CDN המשמשות לגישה למשאבי האתר. האופן שבו זה מופעל משתנה מ-CDN אחד למשנהו. הרעיון הבסיסי הוא שכתובות URL עבור משאבים סטטיים ישתנו לכתובת ה-CDN כך שהמשאבים יימשכו מה-CDN. CDN סטנדרטי בדרך כלל שומר רק קבצים סטטיים כמו JS, CSS וקובצי מדיה.

הסוג השני של CDN משמש כשרת פרוקסי מלא. המשמעות היא שכל בקשה צריכה לעבור את שרתי הספק לפני ההגעה לשרת האתר. זה מתאפשר באמצעות nameservers של ספק ה-CDN, כך שלספק ה-CDN יש שליטה מלאה על ה-DNS של האתר. זה מאפשר לספק לעשות הרבה דברים ש-CDN פשוט לא יכול לעשות, כמו לסנן תעבורה מכתובות IP גרועות, להציע הגנת DoS/DDoS, או אפילו לאחסן מטמון עמוד מלא ב-CDN. ספקי אחסון אחתרים כמו Kinsta ו- Rocket.net מופעלים על ידי Cloudflare, שירות פרוקסי ביצועים/אבטחה מהטובים בעולם.

מתי צריך תוסף מטמון לוורדפרס?

דיברנו קצת על מהירות, אבל האם אתם תמיד צריכים תוסף מטמון של וורדפרס? ומהם כמה מהיתרונות האחרים של שמירה במטמון?

אלו כמה שאלות מצוינות, ולאלו מכם שמנהלים את השרתים בעצמכם או נמצאים באירוח שיתופי, תוסף מטמון בדרך כלל הגיוני לחלוטין ואף רצוי.

חסרונות של תוספי Caching

עם זאת, לפעמים לא צריך תוסף מטמון בכלל. במידה ותחליטו על שרת אחסון מנוהל עבור וורדפרס, חלקם מספקים שירותי Caching איכותיים כחלק מחבלית האחסון שלהם: המשיכו לקרוא את רשימת שרתי האחסון המומלצים שלנו.

שמירה במטמון מתבצעת ברמת השרת, וברוב המקרים, בצורה הרבה יותר מהירה. בהשוואה לתוסף שעושה זאת רק באתר, ה-Caching ברמת השרת אינו דורש מומחיות, או התעסקות עם עשרות הגדרות המנסות להשיג את המהירויות הטובה ביותר; זה פשוט מהיר כל הזמן! 🚀

תמיד צריך איזה סוג של מטמון

לא משנה אם יש לכן מטמון ברמת השרת או שאתם משתמשים בתוסף, תמיד תצטרכו זיכרון מטמון בצורה כלשהי. אז מה הם כמה מהיתרונות האחרים של שמירה במטמון?

 • אתם מאיצים את האתר שלכם – כבר כיסינו את זה, אבל זה נחמד להזכיר שוב מכיוון שזה היתרון העיקרי.
 • שיפור חווית המשתמש הכוללת של האתר שלכם – מכיוון שהאתר זז מהר יותר עבור המשתמשים, הסבירות שהם ימשיכו לגלוש באתר גבוהה יותר. אתרים מהירים יותר ידועים בהפחתת אחוזי הנטישה מדף הכניסה.
 • השרת שלכם משתמש בפחות משאבים – זה קשור למהירות, מכיוון שניצול בפחות המשאבים גורם לאתר ביצועים מהירים יותר. יחד עם זאת, זה גם מעמיס פחות על השרת שלכם. זה חשוב מאוד כשמדובר באתרים דינמיים במיוחד, כמו אתרי מכירות.
 • שיפור ה-SEO – שוב, זה קשור למהירות ולחוויית המשתמש . בעיקרון, אתר מהיר + UX מעולה = שיפור SEO.
 • TTFB נמוך יותר – מטמון הוא אחת הדרכים הקלות ביותר להוריד את ה-TTFB שלכם. למעשה, בבדיקות שלנו, מטמון בדרך כלל מפחית את TTFB עד כ- 90%! 😮

מהם התוספים הטובים ביותר לשמירת מטמון של וורדפרס?

אם אתם מתכוונים לנהל את השרת לבד או שאתם מאחסנים את האתר בשרת שיתופי, או שמעוניינים בתוסף איכותי שניהול מלא של כל הגדרות המטמון שלכם, אלו הם תוספי המטמון שכדאי לנסות.

חלקם קלים להגדרה יותר מאחרים, אבל לכולם יש ביקורות טובות. מאמרים מקוונים רבים ינסו להשוות את המהירויות של תוספי מטמון ולמכור לכם את הטוב ביותר. עם זאת, זה לא תמיד יהיה אובייקטיבי, מכיוון שהתוספים הללו יפעלו בצורה שונה בהתבסס על השרת שלכם, סוג האתר והשימוש בו, המשאבים ואפילו המיקום הגיאוגרפי של האתר.

אנחנו אוהבים מבחני מהירות כמו כולם, אבל להכתיר תוסף בתואר "המהיר ביותר" הוא גם לא הוגן כלפי שאר התוספים, שכן מה שעובד הכי טוב עבור משתמש אחד, אולי לא יהיה נכון עבור אחר.

שלא לדבר על כך שיש לא מעט הגדרות שונות שניתן להפעיל או להשבית. לכן, רצוי תמיד שתבצעו בדיקה עם תוספי מטמון של WordPress בעצמכם.

ובכל אופן, גם אנחנו ביצענו מבחני בדיקה עד שהגענו לרשימה קצרה של תוספי המטמון המובילים של וורדפרס.

1. FlyingPress
2. WP Rocket
3. LiteSpeed Cache
4. Swift Performance
5. Breeze
6. W3 Total Cache

אם אתם מעוניינים ללמוד יותר פרטים עבור כל אחד מהם ולהבין כיצד הגענו לתוצאות הללו, קראו את המדריך המלא: התוספים הטובים ביותר ל-Caching (זכרון מטמון) לאתרי וורדפרס לשנת 2023.

גילוי נאות:

תוכן המאמר נכתב לאחר מאמץ ומחקר על מנת לספק את התוכן האמין ביותר שניתן. כמו כן התוכן מתייחס למידע שקיים בעת שעודכן לאחרונה בתאריך: 05/06/2023, ולכן עשויים להיות שינויים ואי התאמות שחלו מאז.

כמו כן, כל המאמרים המסקרים מוצרים או שירותים כלשהם הינם מוצרים שרכשתי והיתנסתי בהם בעצמי. בחלק מהמקרים אני אקשר לאתרי המוצרים באמצעות קישור שיתופי (אפיליאציה), שיתוף פעולה זה מאפשר לי לעיתים לספק לכם הגולשים הטבות מיוחדות ובתמורה אני מתוגמל באופן חלקי.

תודה על שיתוף הפעולה. ומקווה שהפקתם את המיטב מקריאה זו.

מדריכים ומאמרים נוספים